Informacioni i udhëtimit

Zonat e nxehta në Seul

Ku të shkoni dhe çfarë të bëni?

Ju ndoshta jeni njohur me emrat Itaewon, Myeongdong ose Hongdae, por a dini vërtet se çfarë lloj gjërash mund të bëni në këto zona? Do të gjeni në këtë blog përshkrime dhe aktivitete për zonat më të famshme dhe më të nxehta në Seul! Prandaj, edhe nëse qëndrimi juaj në Seul është i shkurtër, ju mund të jeni në gjendje të zgjidhni cilat vende dëshironi të vizitoni dhe cilat gjëra dëshironi të bëni atje!

Hongdae

Hongdae është padyshim vendi i nxehtë për të rinjtë që vizitojnë Seulin. Kjo zonë e studentëve është e vendosur pranë Universitetit Hongik dhe ju mund të merrni metro, rreshti 2 për të shkuar vizituar këtë vend shumë të nxehtë. Do të gjeni shumë gjëra për të bërë, nga blerja në karaoke, deri tek ngrënia e ushqimit të shijshëm në restorante, të cilat shpesh janë shumë të përballueshme. Shumicën e kohës, ju do të merrni një shans për të ndihmuar në një autobus të gjallë ose valltarë duke bërë disa koreografi të jashtëzakonshme në këngët kpop. Kjo zonë vlerësohet shumë midis turistëve por edhe mes koreanëve. Mund të shkoni gjatë ditës ose gjatë natës, gjithmonë do të gjeni gjëra interesante për të bërë.

Itaewon

Sa për Itaewon, kjo është aktualisht zona më e nxehtë në Seul dhe akoma më shumë pas rileximit të dramës së suksesshme "Itaewon Class" e cila solli edhe më shumë turistë në zonë. Itaewon është një rreth ndërkombëtar në të cilin mund të gjeni restorante nga e gjithë bota, një miksim kulturash dhe feve. Në të vërtetë ju mund të gjeni xhaminë e parë të Seulit në Itaewon, e rrethuar me dyqane hallall dhe restorante. Por mbi të gjitha, Itaewon është e famshme për aheng dhe klub. Në të vërtetë ka mijëra bare, klube dhe karaoke. Kjo është arsyeja pse ky rreth është aq i dashur nga të huajt dhe koreanë.

itaewon

itaewon

Myeongdong

Myeongdong është zona e domosdoshme nëse planifikoni të bëni pazar dhe të sjellni suvenire dhe dhurata për miqtë dhe familjen tuaj. Natyrisht, ju mund të gjeni gjithçka që ju nevojitet atje dhe më shumë! Dhe për adhuruesit e kozmetikës kjo është parajsa juaj, pasi ato janë qindra marka nga më të famshmet deri tek më pak të njohurit. Yju do të gjeni gjithçka që ju po kërkoni. Dhe pjesa më e mirë e saj, është se ka ushqim rruge përreth jush! Ju mund të shijoni blerjet ndërsa hani snacks koreane që nuk i keni provuar më parë, të tilla si Bukë Veza ose Patate Tornado.

Gangnam

Gangnam fjalë për fjalë do të thotë 'në jug të lumit, pasi ndodhet poshtë lumit Han. Gangnam është qendra në modë, elegante dhe moderne e tërheqjeve të mbushura me Seul, përfshirë pazar, restorante dhe rrokaqiej. Gangnam është shumë i famshëm për adhuruesit e blerjeve. Ju mund të gjeni të mëdha qendrat tregtare të tilla si COEX, dhe etiketat e stilistëve të nivelit të lartë. Nëse jeni të interesuar në muzikën Koreane (K-pop), mund të gjeni disa agjenci të Kpop si Bighit Entertainment, SM Town, JYP Entertainment… Jeta e natës në zonë është gjithashtu shumë e zënë dhe e gjallë me klube dhe bare të pasura, duke e bërë këtë zonë vend shumë i mirë për të kërcyer dhe shijuar jetën deri në agim!

Seul Gangnam 1

Seul Gangnam 2
COEX në Gangnam

Lumi Han

Lumi Han dhe rrethinat e tij ndodhen në qendër të Seulit që ndan qytetin në 2. Ai përbën një vend të popullarizuar për banorët e kryeqytetit. Ky vend është me të vërtetë një lloj destinacioni mini udhëtimi pa pasur nevojë të planifikoni ekskursionin tuaj paraprakisht. Ju mund të pushoni dhe të shijoni një kohë të bukur me familjen, miqtë dhe të dashurit tuaj në disa parqe përreth. Për onjerëzit që duan pak më shumë një nxitim adrenalinë, ju mund të shijoni sportet ujore ose hipur në biçikletë përkrah lumit. Për më tepër, nëse jeni pak i uritur mund të keni ushqimin tuaj të dorëzuar për ju gjatë rrugës!

Seul Han 1 lumi

Seul Han 2 lumi

Seul Han 3 lumi

Insadong

Rrethi Insadong, vendosur në qendër të qytetit të Seulit, është e njohur në mesin e të huajve për dyqanet dhe restorantet e shumta të saj. Mbi të gjitha është e njohur për rrugët e saj dhe atmosferën e kombinuar historike dhe moderne që mund të gjesh atje. Shtë një zonë unike e Seulit që vërtet simbolizon të kaluarën e Koresë së Jugut. Rreth rrethit Insadong, ju mund të gjeni pallate nga epoka e Joseon. Arti gjithashtu ka një vend mbizotërues në Insadong. Galeritë e shumta duke ekspozuar të gjitha llojet e artit duke filluar nga piktura tradicionale e deri tek skulpturat mund të gjenden kudo. Dhe pastaj, shtëpitë tradicionale të çajit dhe restorantet janë vende të përsosura për të përfunduar vizitën e këtij rrethi ..

Seul Insadong 1

Seul Insadong 2

Shkruar nga Soukaina Alaoui & Caillebotte Laura

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Posto koment