Паѓа Cheonjeyeon

Адреса

132, Чеонјејон-ro, Seogwipo-si, Jeju-do
N 특별 자치도 서귀포시 천제연 로 132 (중문동)

Почетната страница од пребарувачот

Работни часови

Н / А (Отворено во текот на целата година)

08: 00-18: 00
* Часовите се предмет на промена во зависност од времето на зајдисонце.

информации

Falls Cheonjeyeon, насловен како „Езерцето Божјо“, се состои од делови 3. Околу падовите, напредува разновидност на растителен живот, како што се ретките трска „солимен“. На исток, постои пештера каде ладна вода излева од таванот за да се создаде првиот водопад. Водата се собира во базен и од таму, паѓа уште два пати, создавајќи ги вториот и третиот водопад, кои потоа се влеваат во морето. Во долината Cheonjeyeon, посетителите можат да го видат Мостот Сеонимгио (лак мост со 7 нимфи ​​врежан од страна) и октагоналниот павилјон Чеонџер. Мостот Сеонимгио е исто така наречен Чилсеонјојо, што значи „мост на седум нимфи“, а тој ги поврзува водопадите Чеонџеон со туристичкиот комплекс Јунгум.

На површината на Павилјонот Чеонјеру, има слика што ја раскажува легендата на Чеоњејеон за седумте нимфи ​​и за планинскиот бог. Во мај секоја секоја еднаква бројка година, овде се одржува фестивалот Чилсеонјо.

Паркинг објекти

Информации

Тоалети

Информации

Изнајми за шетачи за бебиња

Не е достапно

Галерија

1 коментар

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Испратете коментар