Информации за патувања

Hotешки области во Сеул

Каде да одам и што да правам?

Веројатно сте запознаени со имињата Itaewon, Myeongdong или Hongdae, но дали навистина знаете какви работи можете да направите во овие области? Thisе најдете на овој блог описи и активности за најпознатите и најжешките области во Сеул! Затоа, дури и ако престојот во Сеул е краток, можеби ќе можете да изберете кои места сакате да ги посетите и кои работи сакате да ги направите таму!

Хонгдае

Хонгда е дефинитивно најжешкото место за младите кои ја посетуваат Сеул. Оваа студентска област се наоѓа во близина на универзитетот Хонгкик и може да го земете метро, ​​линијата 2 за да ја посетите оваа многу топла место. Findе најдете многу работи што треба да направите, од шопинг до караоке, до јадење вкусна храна во ресторани, кои честопати се многу прифатливи. Поголемиот дел од времето, ќе добиете шанса да му помогнете на автобус во живо или танчери кои прават некои неверојатни кореграфии на kpop песни. Оваа област е многу ценета кај туристите, но и меѓу Корејците. Може да одите на дневна светлина или во текот на ноќта, секогаш ќе најдете интересни работи што треба да направите.

Итајон

Што се однесува до Итаевон, ова е моментално најжешкото подрачје во Сеул, па дури и повеќе по повторната реакција на успешната драма „Итаевон класа“ што донесе уште повеќе туристи во оваа област. Itaewon е меѓународна област во која можете да најдете ресторани од целиот свет, мешавина на култури и религии. Навистина, можете да ја најдете првата џамија на Сеул во Итаеон, опкружена со продавници со халал и ресторани. Но, пред сè, Итаевон е познат по забавите и клубовите. Навистина има тони барови, клубови и караоке. Затоа оваа област е толку сакана од странци и корејски.

истовремено

истовремено

Мијонгдонг

Мијонгдонг е огромна област ако планирате да правите шопинг и да донесувате сувенири и подароци за вашите пријатели и семејство. Секако, можете да најдете се што ви треба таму и повеќе! А, за loversубителите на козметиката ова е вашиот рај, бидејќи тие се стотици брендови од најпознатите до помалку познатите. Јќе најдете се што барате. И најдобриот дел од тоа е што има улична храна насекаде околу вас! Можете да уживате во шопинг додека јадете корејски грицки што никогаш не сте ги пробале, како што се јајце леб или компир од торнадо.

Гангнам

Gangnam буквално значи 'јужно од реката, бидејќи се наоѓа под реката Хан. Gangnam е модерен, шик и модерен центар на атракциите спакувани од Сеул, вклучувајќи шопинг, ресторани и облакодери. Gangnam е многу познат по убителите на шопинг. Може да се најдат огромни трговски центри како што се COEX и етикети со врвни дизајнери. Ако сте заинтересирани за корејска музика (К-поп), можете да најдете неколку агенции на Кпоп, како што се Bighit Entertainment, SM Town, JYP Entertainment… Ноќниот живот во областа е исто така многу зафатен и жив со рекреативни ноќни клубови и барови, со што оваа област е многу добро место за танцување и уживање во животот до зори!

Сеул Гангнам 1

Сеул Гангнам 2
COEX во Гангнам

Река Хан

Реката Хан и неговата околина се наоѓа во центарот на Сеул што го одделува градот во 2. Тој претставува популарно место за жителите на главниот град. Ова место е навистина еден вид мини дестинација за патувања без потреба однапред да ја испланирате вашата екскурзија. Можете да се одморите и да уживате во прекрасно време со вашето семејство, пријатели и најблиски во неколкуте паркови наоколу. За оИма луѓе кои сакаат малку повеќе од адреналин, можете да уживате во спортови на вода или возење велосипед покрај реката. Освен тоа, ако сте малку гладни, вашата храна може да ви ја донесе на пат!

Река Сеул Хан 1

Река Сеул Хан 2

Река Сеул Хан 3

Самостојно

Областа Инсадонг, лоциран во центарот на градот Сеул, е добро познат меѓу странците по своите повеќе продавници и ресторани. Пред сè тоа е познато по своите улици и комбинираната историска и модерна атмосфера што можете да ја најдете тука. Тоа е уникатна област на Сеул која навистина го симболизира минатото на Јужна Кореја. Околу Инсадонг област, можете да најдете палати од ерата на Јосеон. Уметноста исто така има доминантно место во Инсадонг. Бројни галерии изложба на сите видови уметност, почнувајќи од традиционалното сликарство до скулптурите, може да се најде насекаде. И тогаш, традиционалните чајџилници и рестораните се совршени места за да се заврши посетата на оваа област ..

Сеул Инсадонг 1

Сеул Инсадонг 2

Напишано од Сукаина Алауи и Каилботе Лора

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Испратете коментар